2013 British Fantasy Award and World Fantasy Award winners announced

The British Fantasy Society announced the winners of the 2013 British Fantasy Awards at a ceremony during the World Fantasy Convention in Brighton, England on November 3, 2013. The full list of nominees is shown below, with the winner being the first entry in each category:

Best Novel (the August Derleth Fantasy Award)

  • Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce (Gollancz)

 

  • Red Country, Joe Abercrombie (Gollancz)
  • The Brides of Rollrock Island, Margo Lanagan (David Fickling)
  • Railsea, China Miéville (Macmillan)
  • Blood and Feathers, Lou Morgan (Solaris)

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • Last Days, Adam Nevill (Macmillan)

 

  • The Kind Folk, Ramsey Campbell (PS)
  • Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce (Gollancz)
  • The Drowning Girl, Caitlín R. Kiernan (Roc)
  • Silent Voices, Gary McMahon (Solaris)

Best Novella

  • The Nine Deaths of Dr Valentine, John Llewellyn Probert (Spectral)

 

  • The Respectable Face of Tyranny, Gary Fry (Spectral)
  • “Curaré”, Michael Moorcock (Zenith Lives!)
  • Eyepennies, Mike O’Driscoll (TTA)

Best Short Story

  • “Shark! Shark!”, Ray Cluley (Black Static #29)

 

  • “Sunshine”, Nina Allan (Black Static #29)
  • “Our Island”, Ralph Robert Moore (Where Are We Going?)
  • “Wish for a Gun”, Sam Sykes (A Town Called Pandemonium)

Best Collection

  • Remember Why You Fear Me, Robert Shearman (ChiZine)

 

  • The Woman Who Married a Cloud, Jonathan Carroll (Subterannean)
  • Where Furnaces Burn, Joel Lane (PS)
  • From Hell to Eternity, Thana Niveau (Gray Friar)

Best Anthology:

  • Magic: An Anthology of the Esoteric and Arcane, Jonathan Oliver, ed. (Solaris)

 

  • Terror Tales of the Cotswolds, Paul Finch, ed. (Gray Friar)
  • The Mammoth Book of Ghost Stories by Women, Marie O’Regan, ed. (Robinson)
  • A Town Called Pandemonium, Anne C. Perry & Jared Shurin, eds. (Jurassic London)

Best Small Press (the PS Publishing Independent Press Award)

  • ChiZine Publications (Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi)

 

  • Gray Friar Press (Gary Fry)
  • Spectral Press (Simon Marshall-Jones)
  • TTA Press (Andy Cox)

Best Non-Fiction

  • Pornokitsch, Anne C. Perry & Jared Shurin, eds.

 

  • Ansible, David Langford
  • The Cambridge Companion to Fantasy Literature, Edward James & Farah Mendlesohn, eds. (Cambridge University Press)
  • Coffinmaker’s Blues (column), Stephen Volk (Black Static)
  • Fantasy Faction, Marc Aplin, ed.
  • Reflections: On the Magic of Writing, Diana Wynne Jones (David Fickling)

Best Magazine/Periodical

  • Interzone, Andy Cox, ed. (TTA)

 

  • Black Static, Andy Cox, ed. (TTA)
  • SFX, David Bradley, ed. (Future)
  • Shadows and Tall Trees, Michael Kelly, ed. (Undertow)

Best Artist

  • Sean Phillips

 

  • Ben Baldwin
  • Vincent Chong
  • Les Edwards
  • David Rix

Best Comic/Graphic Novel

  • Saga, Brian K. Vaughan & Fiona Staples (Image)

 

  • The Unwritten, Mike Carey, Peter Gross, Gary Erskine, Gabriel Hernández Walta, M.K. Perker, Vince Locke, and Rufus Dayglo (Vertigo)
  • The Walking Dead, Robert Kirkman and Charlie Adlard (Skybound/Image)
  • Dial H, China Miéville, Mateus Santolouco, David Lapham, and Riccardo Burchielli (DC)

Best Screenplay

  • The Cabin in the Woods, Joss Whedon &Drew Goddard

 

  • Sightseers, Alice Lowe, Steve Oram, & Amy Jump
  • The Hobbit: An Unexpected Journey, Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, & Guillermo del Toro
  • Avengers Assemble, Joss Whedon

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

  • Helen Marshall, for Hair Side, Flesh Side (ChiZine)

 

  • Saladin Ahmed, for Throne of the Crescent Moon (Gollancz)
  • Stephen Bacon, for Peel Back the Sky (Gray Friar)
  • Stephen Blackmoore, for City of the Lost (DAW)
  • Kim Curran, for Shift (Strange Chemistry)
  • Anne Lyle, for The Alchemist of Souls (Angry Robot)
  • Alison Moore, for The Lighthouse (Salt Publishing)
  • Lou Morgan, for Blood and Feathers (Solaris)
  • E.C. Myers, for Fair Coin (Pyr)
  • Molly Tanzer, for A Pretty Mouth (Lazy Fascist)

 

Also at the World Fantasy Convention, the World Fantasy Awards winners for works published in 2012 were announced on the same day.

Again, the full list of nominees is shown below, the World Fantasy Award winners being the first listed in each category:

Life Achievement:

  • Susan Cooper
  • Tanith Lee

Novel:

  • Alif the UnseenG. Willow Wilson (Grove; Corvus)

 

  • The Killing Moon, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • Some Kind of Fairy Tale, Graham Joyce (Gollancz; Doubleday)
  • The Drowning Girl, Caitlín R. Kiernan (Roc)
  • Crandolin, Anna Tambour (Chômu)

Novella:

  • “Let Maps to Others”, K.J. Parker (Subterranean Summer ’12)

 

  • “Hand of Glory”, Laird Barron (The Book of Cthulhu II)
  •  The Emperor’s Soul, Brandon Sanderson (Tachyon)
  • “The Skull”, Lucius Shepard (The Dragon Griaule)
  • “Sky”, Kaaron Warren (Through Splintered Walls)

Short Story:

  • “The Telling”, Gregory Norman Bossert (Beneath Ceaseless Skies 11/29/12)

 

  • “A Natural History of Autumn”, Jeffrey Ford (F&SF 7-8/12)
  • “The Castle That Jack Built”, Emily Gilman (Beneath Ceaseless Skies 1/26/12)
  • “Breaking the Frame”, Kat Howard (Lightspeed 8/12)
  • “Swift, Brutal Retaliation”, Meghan McCarron (Tor.com 1/4/12)

Anthology:

  • Postscripts #28/#29: Exotic Gothic 4, Danel Olson, ed. (PS Publishing)

 

  • Epic: Legends of Fantasy, John Joseph Adams, ed. (Tachyon)
  • Three Messages and a Warning: Contemporary Mexican Short Stories of the Fantastic, Eduardo Jiménez Mayo & Chris N. Brown, eds. (Small Beer)
  • Magic: An Anthology of the Esoteric and Arcane, Jonathan Oliver, ed. (Solaris)
  • Under My Hat: Tales from the Cauldron, Jonathan Strahan, ed. (Random House)

Collection:

  • Where Furnaces Burn, Joel Lane (PS Publishing)

 

  • At the Mouth of the River of Bees, Kij Johnson (Small Beer)
  • The Unreal and the Real: Selected Stories Volume One: Where on Earth and Volume Two: Outer Space, Inner Lands, Ursula K. Le Guin (Small Beer)
  • Remember Why You Fear Me, Robert Shearman (ChiZine)
  • Jagannath, Karin Tidbeck (Cheeky Frawg)

Artist:

  • Vincent Chong

 

  • Didier Graffet & Dave Senior
  • Kathleen Jennings
  • J.K. Potter
  • Chris Robert

Special Award Professional:

  • Lucia Graves for the translation of The Prisoner of Heaven (Weidenfeld & Nicholson; Harper) by Carlos Ruiz Zafón

 

  • Peter Crowther & Nicky Crowther for PS Publishing
  • Adam Mills, Ann VanderMeer, & Jeff VanderMeer for Weird Fiction Review
  • Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi for ChiZine Publications
  • William K. Schafer for Subterranean Press

Special Award Non-Professional:

  • S.T. Joshi for Unutterable Horror: A History of Supernatural Fiction, Volumes 1 & 2 (PS Publishing)

 

  • Scott H. Andrews for Beneath Ceaseless Skies
  • L. Timmel Duchamp for Aqueduct Press
  • Charles A. Tan for Bibliophile Stalker blog
  • Jerad Walters for Centipede Press
  • Joseph Wrzos for Hannes Bok: A Life in Illustration (Centipede Press)

Congratulations to all the winners and nominees in both Awards.

.

Share and Enjoy:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Reddit
  • Slashdot
  • Technorati
  • RSS
  • Twitter

Leave a Comment